Conference Co-Chairs

  • Olaf Schenk (Università della Svizzera italiana, Switzerland)
  • Horst Simon (Lawrence Berkeley National Laboratory, USA)

Papers Program

Papers Co-Chairs

  • Chair: Jack Wells (Oak Ridge National Laboratory, USA)
  • Deputy-Chair: Torsten Hoefler (ETH Zurich, Switzerland)

Papers Editorial Board

  • Chemistry and Materials: Aurora Clark (Washington State University, USA)
  • Climate and Weather: Dali Wang (Oak Ridge National Laboratory, USA)
  • Computer Science and Applied Mathematics: Shantenu Jha (Rutgers University, USA) and Rio Yokota (Tokyo Institute of Technology, Japan)
  • Emerging Domains: Serguei Maliar (Stanford University, USA)
  • Engineering: Peter Vincent (Imperial College London, UK)
  • Life Sciences: Dan Jacobson (Oak Ridge National Laboratory, USA)
  • Physics: Hai Ah Nam (Los Alamos National Laboratory, USA)
  • Solid Earth Dynamics: Jeroen Tromp (Princeton, USA)

Proceedings Chair

  • Timothy Robinson (CSCS / ETH Zurich, Switzerland)

Minisymposia and Posters Program

Minisymposia and Posters Co-Chairs

  • Rolf Krause (Università della Svizzera italiana, Switzerland)
  • Stefan Goedecker (University of Basel, Switzerland)

Minisymposia and Posters Committee

CHEMISTRY AND MATERIALS
  • Track Chair: Anatole von Lilienfeld (University of Basel, Switzerland)
  • Maximilian Amsler (Northwestern University, USA)
  • Michele Ceriotti (EPFL, Switzerland)
  • Nisanth N. Nair (Indian Institute of Technology Kanpur, India)
  • Yoshitaka Tateyama (NIMS, Japan)
CLIMATE AND WEATHER
  •  Track Chair: Peter Bauer (European Centre for Medium-Range Weather Forecasts, UK)
  • Joachim Biercamp (German Climate Computing Center, Germany)
  • Oliver Fuhrer (MeteoSwiss, Switzerland)
  • Christoph Schär (ETH Zurich, Switzerland)
  • Paul Selwood (MET Office, UK)
  • Sophie Valcke (CERFACS, France)
COMPUTER SCIENCE AND APPLIED MATHEMATICS
  • Track Chair: Bastien Chopard (University of Geneva, Switzerland)
  • Martin Gander (University of Geneva, Switzerland)
  • Antonietta Mira (Università della Svizzera italiana, Switzerland)
  • Dominik Obrist (University of Bern, Switzerland)
  • Bertil Schmidt (Johannes Gutenberg University Mainz, Germany)
  • Mariano Vasquez (Barcelona Supercomputing Center, Spain)
EMERGING DOMAINS IN HPC
  • Track Chair: Martin Weiser (Zuse Institute, Germany)
  • Tim Conrad (Freie Universität Berlin, Germany)
  • Esra Neufeld (ETH Zurich, Switzerland)
  • Gernot Plank (Medical University of Graz, Austria)
  • Amanda Randles (Duke University, USA)
ENGINEERING
  • Track Chair: Michael Puso (Lawrence Livermore National Laboratory, USA)
  • Laura Delorenzis (Technische Universität Braunschweig, Germany)
  • Chris Johnson (University of Utah, USA)
  • Tod Laursen (Khalifa University, UAE)
  • Karel Matous (University of Notre Dame, USA)
  • Natarajan Sukumar (University of California, Davis, USA)
  • Tarek Zhodi (University of California, Berkeley, USA)
  • Wolfgang Wall (Technische Universität Munchen, Germany)
LIFE SCIENCES
  • Track Chair: Igor Pivkin (Università della Svizzera italiana, Switzerland)
  • Paolo Carloni (Forschungszentrum Jülich, Germany)
  • Dagmar Iber (ETH Zurich, Switzerland)
  • Petros Koumoutsakos (ETH Zurich, Switzerland)
  • Vittorio Limongelli (Università della Svizzera italiana, Switzerland)
  • Sulin Zhang (Penn State, USA)
PHYSICS
  • Track Chair: Lucio Mayer (University of Zurich, Switzerland)
  • Tiziana Di Matteo (Carnegie Mellon University, USA)
  • Stephan Brunner (EPFL, Switzerland)
  • Thomas Quinn (University of Washington, USA)
  • Luciano Rezzolla (University of Frankfurt, Germany)
  • Paul Woodward (University of Minnesota, USA)
SOLID EARTH DYNAMICS
  • Track Chair: Dimitri Komatitsch (University of Aix-Marseille, France)
  • Emmanuel Chalijub (University of Grenoble, France)
  • Sébastien Chevrot (Centre National de la Recherche Scientifique, France)
  • Andreas Fichtner (ETH Zurich, Switzerland)
  • Daniel Peter (King Abdullah University of Science & Technology, Saudi Arabia)
  • Noemi Petra (University of California, Merced, USA)

Organizing Committee

  • Communication Officer: Angela Detjen (CSCS / ETH Zurich, Switzerland)
  • Conference Coordinator: Tatjana Ruefli (CSCS / ETH Zurich, Switzerland)
  • Assistant Conference Coordinator: Raluca Hodoroaba (CSCS / ETH Zurich, Switzerland)
  • Technical Program Coordinator: Timothy Robinson (CSCS / ETH Zurich, Switzerland)
  • Treasurer: Michele De Lorenzi (CSCS / ETH Zurich, Switzerland)
  • Sponsorship Program: Vittoria Rezzonico (EPFL, Switzerland)
  • CSCS User Update: Maria Grazia Giuffreda (CSCS / ETH Zurich, Switzerland)
  • Submission System Administrators and Webmasters: Monica Frisoni (CSCS / ETH Zurich, Switzerland) and Alessandro Prato (CSCS / ETH Zurich, Switzerland)
  • Support Coordinator for Participants: Efthalia Karydi
  • Support Coordinator for Speakers: Toby Simpson (Università della Svizzera italiana, Switzerland)